| Dokumenty | Projekty | UONETPLUS | Współpraca z firmami |

    

Aktualności - Wydarzenia 


Wydarzenia 2010-2012

Wydarzenia 2012/2013

Wydarzenia 2013/2014

Wydarzenia 2014/2015

Wydarzenia 2015/2016

Wydarzenia 2016/2017

 


Szkolny etap Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej 

 W szkolnym etapie olimpiady hotelarskiej wzięło udział łącznie 50 uczniów z klasy 2 ht, 3ht i 4 ht. Komisja konkursowa w składzie: Pani Beata Sienicka, Pani Joanna Juszczak, Pani Ewa Mąka i  Pani Renata Winiarczyk, wyłoniła 2 laureatów: Dominikę Raczyńską z klasy 4 ht i Małgorzatę Petruk z klasy 3 ht, które uzyskały największą ilość punktów. Uczennice będą reprezentowały szkołę w dniu 8.01.2018 r. na etapie okręgowym w Warszawie.

W tym roku tematem przewodnim X OWH będą "Nietypowe obiekty hotelarskie".   Zadania testowe sprawdzające wiedzę uczniów z języka obcego zawodowego przygotowały: Pani Monika Emerla, Pani Monika Sapiaszko i Pani Katarzyna Oliwiak; z zakresu obsługi konsumenta Pani Barbara Struska; z branży hotelarskiej: Pani Renata Winiarczyk i Pani Joanna Juszczak.   Wszystkim uczniom dziękujemy za udział, a laureatkom  życzymy owocnej pracy w trakcie przygotowań i sukcesów w II etapie olimpiady. 

 

Gala Sportu Szkolnego 2017

10.11.2017 r. uczniowie klasy: 1ct (technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik obsługi turystycznej), 1ht(technik hotelarstwa) oraz 2at (technik żywienia i usług gastronomicznych), pod opieką Pani Ewy Mąki i Pani Joanny Juszczak, uczestniczyli w przygotowaniu i obsłudze bankietu zorganizowanego w ramach Gali Sportu Szkolnego w Zespole Szkół Ekonomicznych i Mundurowych im. Generała Władysława Andersa. 

Uczniowie klas turystycznych i hotelarskich, pod czujnym okiem doświadczonych koleżanek i kolegów, z dużym zaangażowaniem wykonywali czynności przygotowawcze związane z nakryciem stołów bielizną stołową, ich dekoracją i ekspozycją zastawy stołowej, jak i uczestniczyli w sprawnej obsłudze uczestników bankietu oraz pracach porządkowych po zakończonej uroczystości. 

Bankiet stał się doskonałą okazją do udoskonalenia posiadanych umiejętności uczniów oraz do zdobywania nowych doświadczeń, które w przyszłości z pewnością zaowocują wzrostem kompetencji zawodowych absolwentów. 

 

Konkurs na plakat 

Ogłaszamy konkurs na plakat dotyczący profilaktyki antynikotynowej w ramach Ogólnopolskiej Akcji

"Rzuć palenie razem z nami".   

Tematyka: profilaktyka i walka z nałogiem palenia.  

Format plakatu i technika - dowolna.  

Termin składania prac: 2 - 10 XI.  

Przewidziane atrakcyjne nagrody.   

Prace można składać u nauczycieli biologii, pedagogów szkolnych, koordynatora programu prozdrowotnego. Zostaną one wyeksponowane w dniu 16 XI podczas obchodów dnia uświetniającego akcję.

 

Dzień galowy w klasach technik hotelarstwa i technik obsługi turystycznej

W procesie kształcenia zawodowego podejmowane są liczne działania wspomagające rozwój każdego uczącego się stosownie do jego potrzeb i możliwości. Uczniowie przygotowujący się do zawodu technik hotelarstwa i technik obsługi turystycznej w dniach wyznaczonych przez nauczyciela przedmiotów zawodowych są zobowiązani podczas zajęć praktycznych (pracowni) do noszenia stroju galowego, co przyczynia się do  podnoszenia kultury osobistej młodzieży.

Pomysłodawczyniami działania są: Pani Beata Sienicka, Pani Ewa Mąka, Pani Joanna Juszczak, Pani Renata Winiarczyk.

 

 

PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ!

Idea Honorowego Krwiodawstwa

26 października 2017 roku klasy 3at, 3bt i 3ht wzięły udział w spotkaniu z zasłużonym chełmskim krwiodawcą p. Markiem Juraskiem. Młodzież poznała najważniejsze zasady honorowego krwiodawstwa oraz wysłuchała osobistych refleksji na temat możliwości pomocy osobom potrzebującym.

 

 

Święto Dyni w ZSGiH

Dzień 26 października obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych jako „Pumpkin Day”. W tym roku szkolnym obchody Święta Dyni w naszej szkole zorganizowały: p. M. Emerla, p. M. Sapiaszko, p. M. Nowosad. W ramach wspólnej zabawy ogłoszono  konkurs na najbardziej fantazyjnie, zabawnie i pomysłowo wyrzeźbioną dynię. Prace konkursowe uczniów można było podziwiać w piątek 27 października na holu szkoły. Głosami uczniów i nauczycieli zwycięską dynię przygotowały uczennice kl. III ht Joanna Olszak i Kinga Judczyc. Drugie miejsce zdobyła dynia wyrzeźbiona przez uczniów kl. IV ht Alberta Misztala   i Urszulę Stachurską. Natomiast trzecie miejsce zdobyła dynia przygotowana przez ucznia klasy I ht Pawła Olewińskiego. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez organizatorów.
Dziękujemy za  wspólną zabawę!!!

 

Miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej 2017

W dniu 16.10.2017 r. uczniowie klas technikum żywienia i usług gastronomicznych (1at, 1ct, 2at) oraz klas hotelarskich (1ht, 2ht, 3ht) uczestniczyli w pracach związanych z przygotowaniem i nakryciem stołów na bankiet uświetniający miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej w I LO im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie. Nadzór nad sprawnym przebiegiem czynności organizacyjnych, obsługą kelnerską oraz pracami porządkowymi pełniły Pani Agnieszka Celińska, Pani Joanna Juszczak oraz Pani Iwona Prończuk. Dla uczniów była to okazja do udoskonalenia umiejętności zawodowych i sposobność do zmierzenia się z nową sytuacją wymagającą kreatywnego i twórczego myślenia oraz umiejętnej współpracy w zespole. Efekty ich pracy zostały dostrzeżone i bardzo wysoko ocenione. Uczniowie z satysfakcją przyjmowali liczne podziękowania za efektywną pracę wykonywaną podczas bankietu.  Zdobyte doświadczenie z pewnością przyda się im w przyszłej pracy zawodowej.

Udział w projekcie "Start do Kariery"

W ramach realizacji projektu „Start do Kariery”  dnia 24 października  odbyły się „Warsztaty z doradztwa zawodowego, kompetencji przyszłości” prowadzone przez p.  Agnieszkę Szefer –Trela  z Krakowa. Brali w nich udział uczniowie klas 3 bt,  3 ct, 3 az i 4 bt, którzy byli bardzo zainteresowani zaproponowana formą pracy na warsztatach opartą na najnowocześniejszych technologiach informacyjnych dostępnych przez Internet. 

  

 

KONKURS MISTRZ HOTELARSTWA

Zachęcamy do udziału w szkolnym konkursie na najlepszego ucznia w zawodzie technik hotelarstwa, który odbędzie się  28.10.2017 roku.

Laureaci zdobędą tytuł Mistrza Hotelarstwa  i będą reprezentować szkołę podczas OLIPIADY WIEDZY HOTELARSKIEJ w Warszawie.
 
Organizatorzy:
p. Beata Sienicka
p. Ewa Mąka
p. Joanna Juszczak
p. Renata Winiarczyk

 

IX Ogólnopolski Tydzień Kariery w ZSGiH

W ramach obchodów IX Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery doradca zawodowy pani Marzena Niezgoda w dniach 16.10.2017r. i 18.10.2017r. zorganizowała warsztaty „Pewnym krokiem do kariery”, które poprowadziły pani Barbara Sieduszewska i Małgorzata Wójcik z Centrum Planowania i Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy Filia w Chełmie. W warsztatach uczestniczyli uczniowie klas: 4ht, 4at, 3ct i 3 ht.

 

 

Konkurs fotograficzny „Jesień w fotografii”

Regulamin II Konkursu Fotograficznego
dla uczniów ZSGiH w Chełmie

 I. Założenia ogólne:
Organizatorem konkursu jest ZSGiH w Chełmie.
Konkurs skierowany jest do uczniów naszej szkoły.
 II. Cel konkursu:
Celem konkursu jest stworzenie zbioru zdjęć, które pokażą piękno jesieni oraz zachęcą młodzież do rozwijania pasji fotograficznych.
 III. Założenia szczegółowe:
1.    Tematem przewodnim konkursu są jesienne krajobrazy.
2.    Zdjęcia na konkurs należy przesyłać na adres e-mail mastus44@wp.pl  w okresie od dnia 19 października 2017 r.  do 9 grudnia 2017 roku.
3.    Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 18 grudnia 2017 roku.
4.    Przedmiotem konkursu są samodzielnie wykonane prace fotograficzne, które nie były wcześniej publikowane.
5.    Nadesłane prace należy opisać  (imię i nazwisko autora, klasa).
6.    Jedna osoba może zgłosić na konkurs 2 fotografie.
7.    Przesłane prace nie będą zwracane.
8.    Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną opublikowane na stronie internetowej ZSGiH.
9.    Wzięcie udziału w konkursie oznacza zgodę Uczestnika na warunki konkursu określone w Regulaminie.
 Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody.

Organizatorzy konkursu:
Małgorzata Miszczak
Marzanna Stus

 

Wycieczka do Rzeszowa i Łańcuta

Dnia 11 października 2017 roku  uczniowie z klas o profilu technik hotelarstwa i technik obsługi turystycznej pod opieką Pani Ewy Mąki, Pani Joanny Juszczak i Pani Renaty Winiarczyk mieli okazję zwiedzić port lotniczy Rzeszów – Jasionka. Początki lotniska sięgają II wojny światowej, kiedy w 1940 roku zbudowany został obiekt na potrzeby wojenne. Odbudowa zniszczonego w czasie wojny lotniska rozpoczęła się w 1949 roku. Obecnie lotnisko posiada jeden terminal pasażerski oddany do użytku w 2012 roku. Obecnie 4 linie lotnicze, PLL LOT, Ryanair, Lufthansa i Czech Airlines zapewniają regularne połączenia z Rzeszowa do Frankfurtu, Edynburga, Warszawy, Manchesteru, Londynu (lotniska w Stansted i Luton), Bristolu, East Midlands, Dublina oraz Oslo.

Młodzież wraz z opiekunkami zapoznała się z procedurą odprawiania pasażerów na lotnisku oraz brała udział w kontroli bezpieczeństwa, podczas której każdy przeszedł przez bramkę i prześwietlany został jego bagaż. Następnie odbyło się spotkanie z pracownikiem straży pożarnej, który interesująco opowiadał o służbie i o zagrożeniach, jakie mogą wystąpić na lotnisku. Mieliśmy okazję brać udział w pokazie samochodów strażackich i prezentacji nowoczesnego sprzętu pożarniczego. Widzieliśmy również moment kołowania i startu samolotu.

Następnym punktem programu było zwiedzanie zamku w Łańcucie, który jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej  arystokracji.

Wszyscy, chociaż zmęczeni, wrócili zadowoleni i bogatsi w nową wiedzę i doświadczenia.

  

Zapraszamy do Galerii...

Dzień Edukacji Narodowej

13.10.2017 r. w naszej szkole miała miejsce uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą przybyli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, emerytowani pracownicy szkoły, rodzice oraz uczniowie. 
Na początku Pani Dyrektor Marta Mazurek złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom i emerytom naszej szkoły. Następnie wręczyła Nagrody Dyrektora nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym placówki za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze oraz zaangażowanie w życie szkoły. Później słowa wdzięczności do zebranych pedagogów skierowali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Karolina Wegiera,  przewodnicząca US, wręczyła nagrody pedagogom, którzy zwyciężyli w konkursie zorganizowanym przez uczniów na Miss i Mistera Nauczycieli ZSGiH.  W imieniu Rady Rodziców serdeczne życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły złożył przewodniczący Pan Wiesław Rudnicki.
Następnie uczniowie klas 3at, 2ft, 1ft, 1kz przygotowani przez Panią Marzannę Stus zaprezentowali uroczysty program artystyczny, który dostarczył wszystkim zebranym wielu wzruszeń.

  

Zapraszamy do Galerii...

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej nagranej przez Renatę Nowosad

 

 

 

Lapbooki o Chełmie

 

Atrakcje turystyczne, miejsca pracy i odpoczynku widziane oczami grupy uczniów klasy II ct. Duch Bieluch zaprasza do zwiedzania miasta i czytania krótkich tekstów z historii zabytkowych miejsc. Ciekawa lekcja przygotowana przez panią prof. Renatę Winiarczyk.

 

Dzień Dawcy Szpiku Kostnego

12.10.2017r w naszej szkole odbyło się podsumowanie akcji informacyjno – edukacyjnej „#Komórkomania”, którą organizowaliśmy  we współpracy z fundacją DKMS - pokonajmy nowotwory krwi. Kampania edukacyjna trwała 10 dni, obejmowała szkolenie wolontariuszy, wykonanie gazetki informacyjnej, rozwieszenie plakatów, przedstawienie prezentacji nt. dawstwa komórek macierzystych, zamieszczenie podstawowych informacji na stronie internetowej szkoły i portalach społecznościowych. Do udziału w akcji zaprosiliśmy rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły.

Nasi wolontariusze zarejestrowali 32 potencjalnych dawców komórek macierzystych  wśród, których byli pełnoletni uczniowie ZSGiH i nauczyciele.

Dziękujemy wszystkim za rejestrację!

 

 

 

DZIEŃ DAWCY SZPIKU KOSTNEGO W ZSGiH

#KOMÓRKOMANIA - to moda na ratowanie czyjegoś życia…..

Zapraszamy nauczycieli, pracowników i wszystkich pełnoletnich uczniów do zarejestrowania się w bazie niespokrewnionych dawców komórek macierzystych.

Rejestracja odbędzie się 12.10.2017r w godz. 9.00-15.00 w bibliotece ZSGiH.

 (Informacje jak zostać dawcą znajdują się w zakładce: Działania Prozdrowotne)

Powiadom i zaproś swoich rodziców i znajomych!!!!

„i Ty możesz uratować komuś życie…”

ORGANIZATORZY

 

Międzynarodowa konferencja w Łucku

Nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w międzynarodowej konferencji dotyczącej kształcenia zawodowego, która odbyła się 20 września br. w Łucku na Ukrainie. Nasi pedagodzy przedstawili reprezentantom ukraińskich, estońskich oraz niemieckich techników i szkół zawodowych osiągnięcia edukacyjne ZSGiH, rodzaje podejmowanej współpracy z pracodawcami oraz sposoby i warunki korzystania z finansowego wsparcia ze środków Unii Europejskiej.

 

Uczestnictwo w konferencji zaowocowało wymianą cennych zawodowych doświadczeń, zacieśnieniem współpracy ze szkołą zawodową w Nowowołyńsku oraz nawiązaniem nowych kontaktów z tego typu placówkami z Ukrainy, Estonii i Niemiec.

W konferencji uczestniczyli Pani Beata Sienicka, Pani Kamila Tunicka, Pan Tomasz Gwiazda.

 

33 Pielgrzymka Maturzystów

30.09.2017 roku czterdziestu siedmiu maturzystów  z naszej szkoły  pod opieką Pani Beaty Sienickiej, Pani Jolanty Kwapisiewicz, Pani Marzeny Nowosad, Pani Renaty Winiarczyk i ks. Przemysława Ruszniaka wyruszyło na 33 Pielgrzymkę Maturzystów. Tam u stóp Matki Bożej brali udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej i uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem ks. biskupa Stanisława Budzika. Młodzi  zawierzyli swoje życie Maryi, modlili się o mądrość w podejmowaniu życiowych decyzji, o pomyślność podczas matury i egzaminów zawodowych. W modlitwie pamiętali też o swoich najbliższych.

 

 

Wycieczka zawodoznawcza do Chełmskiego Ośrodka Informacji Turystycznej i Hotelu Kamena  

 27 września jest Światowym Dniem Turystyki ustanowionym w 1979 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Turystyki. W tym dniu uczniowie ZSGiH z klas:1ct - zawód technik obsługi turystycznej i 2ht -technik hotelarstwa, pod opieką Pani Renaty Winiarczyk i Pani Joanny Juszczak, odwiedzili Chełmski Ośrodek Informacji Turystycznej mieszczący się przy ul. Lubelskiej 63. Zgodnie z tematyką tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki - „Zrównoważona turystyka - narzędzie rozwoju” młodzież miała okazję do poznania roli turystyki we współczesnym świecie. 
 Dzięki życzliwości pracowników uczniowie poznali zadania Informacji Turystycznej,  w szczególności: 
- sposoby udzielania informacji, 
- realizację wydawnictw turystycznych, 
- promocję turystyczną Chełma, 
- oznakowanie turystyczne miasta,
- pośredniczenie przy organizowaniu usług przewodnickich po Chełmie i najbliższej okolicy, 
- sprzedaż pamiątek regionalnych i wydawnictw turystycznych.
 
Następnie uczniowie klasy hotelarskiej pod opieką Pani Joanny Juszczak udali się do Hotelu Kamena, znajdującego się przy ul. Armii Krajowej 50. Pracownicy zapoznali ich szczegółowo ze strukturą organizacyjną i zakresem obowiązków pracowników recepcji, wymaganiami i niezbędnymi kwalifikacjami, wyposażeniem stanowisk pracy, procedurami rejestracji gości w hotelu, obsługą grup wycieczkowych oraz zasadami naliczania należności za pobyt w hotelu.  Następnie uczniowie udali się do jednostek mieszkalnych (pokoi: studio, lux, ekonomicznych, standard), poznali ich wyposażenie i aranżację wnętrz. 
 Odbyta wycieczka zawodoznawcza stała się okazją do poszerzenia wiadomości i umiejętności uczniów w zakresie działania branży turystyczno-hotelarskiej. 

 

 

Zajęcia edukacyjne w bibliotece szkolnej

W dniach 19-20 września uczniowie klasy II ft uczestniczyli w czterogodzinnych zajęciach edukacyjnych w bibliotece szkolnej. Tematem przewodnim była cyberprzemoc. Uczniowie obejrzeli film o tej tematyce w Internecie (https://www.cda.pl/video/663899d1). Po projekcji nawiązała się dyskusja wokół filmu i problemu cyberprzemocy wśród młodzieży. Zachęceni uczniowie wykonali prace plastyczne o podanej tematyce – patrz: zdjęcie.
Zajęcia przeprowadzili Anna Berbecka i Wojciech Dyczko.

 

 

Sprzątanie świata 2017

15 września 2017 r. nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do akcji „Sprzątanie świata 2017”. Uczniowie z klas 1ct i 2at pod opieką nauczycieli Pani Ewy Mąki  i Pani. Agnieszki Celińskiej uprzątnęli  Park Miejski oraz skwer przy ulicy Żarnowskiego.

 

 

 Biesiada integracyjna dla Seniorów

W dniu 14.09.2017 r. uczniowie ZSGiH z klas: 2at (technik żywienia i usług gastronomicznych), 2ht i 3ht (technik hotelarstwa), 2az (kucharz), pod opieką Pani Iwony Prończuk i Pani Joanny Juszczak, uczestniczyli w obsłudze przyjęcia cateringowego zorganizowanego z inicjatywy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Miejscem organizacji biesiady integracyjnej dla Seniorów był Dom Pobytu Dziennego w Chełmie. Młodzieży powierzono następujące obowiązki: przygotowanie nakrycia i dekorację stołów dla przybyłych uczestników, serwowanie przygotowanych dań z uwzględnieniem zasad obsługi, podawanie napojów zimnych i gorących, prace porządkowe po zakończeniu bankietu. Tym wszystkim czynnościom towarzyszyły uśmiechy i satysfakcja z możliwości uczestniczenia w obsłudze gości. Uczniowie nabyli cenne umiejętności związane z obsługą uroczystości plenerowej. Organizatorzy wyrazili wdzięczność za zaangażowanie i wysoki poziom obsługi uczestników przyjęcia.

 

Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego 2017

2 września 2017 r. uczestniczyliśmy w Narodowym Czytaniu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego na Placu Łuczkowskiego. Następnie z przyjemnością kontynuowaliśmy czytanie dramatu w naszej szkole. „Wesele. Dramat w trzech aktach” to najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego. Dzieło powstało na kanwie autentycznego wydarzenia: wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 r. w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków, a w języku polskim ukazało się ponad 120 jego wydań.