| Dokumenty | Projekty | UONETPLUS | Współpraca z firmami |

    

Aktualności - Wydarzenia 


Wydarzenia 2010-2012

Wydarzenia 2012/2013

Wydarzenia 2013/2014

Wydarzenia 2014/2015

Wydarzenia 2015/2016

Wydarzenia 2016/2017

 


"Wild West"

8 marca 2018 opiekunowie Samorządu Uczniowskiego, a także nauczyciele języka angielskiego zaprosili anglojęzyczny teatr z Krakowa "Wild West". Grupa aktorów, stworzona przez Mike'a Marcinkowskiego i Piotra Malasińskiego wywodząca się z Teatru Odwróconego z Krakowa, zaprezentowała przedstawienie pt. "The Night in". Ta dwuosobowa grupa teatralna wcieliła się w przezabawny sposób w ojca i syna ukazując konflikt pokoleniowy tzw. "generation gap" Autorzy przedstawienia w ciągu 45 minut pokazali złożone relacje rodzinne. Ciekawa gra aktorska, dowcipne dialogi i sposób prezentacji trudnego dla młodych ludzi problemu sprawiły że uczniowie naszej szkoły świetnie się bawili. Uczniowie ZSGiH mieli również okazję posłuchać amerykańskiej odmiany j. angielskiego doskonaląc swoją sprawność słuchania. Grupę zaprosiła p. Katarzyna Oliwiak.

 

Dzień świętego Patryka

Dzień świętego Patryka, który obchodzimy 17 marca, nie jest jedynie świętem narodowym Irlandii, ale również jednym z najchętniej obchodzonych świąt na świecie. Organizowane są parady, imprezy, koncerty, a na cześć patrona Zielonej Wyspy wznoszone są toasty...więcej

 

„PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ"  

Projekt „PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ” był realizowany przez zespół składający się z 13 uczniów klasy 2at Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie w ramach ogólnopolskiego programu „Młodzi w akcji” organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie i Fundację Banku Gospodarstwa Krajowego. W podejmowanych działaniach uczniów wspierały nauczycielki: p. Marzena Nowosad, p. Monika Sapiaszko,              p. Marzanna Stus. Młodzież przygotowała kampanię informującą o projekcie. Ważną rolę odegrały w niej portale społecznościowe i indywidualne rozmowy. Efekty końcowe akcji przerosły oczekiwania organizatorów - zebrano kilkaset książek. Uczniowie dokonali segregacji książek ze względu na tematykę i wiek odbiorców. Książki dla dzieci przekazali Oddziałowi Dziecięcemu Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie. Książki dla czytelników dorosłych trafiły do Zakładu Karnego w Chełmie i Domu Pomocy Społecznej w Nowinach. Akcję należy uznać za bardzo udaną. Pomysł spotkał się z dużą życzliwością i hojnością uczestników akcji. Kolejny raz realizatorzy projektu przekonali się, że warto wspólne działać z myślą o innych.

 

 

 

Światowy Dzień Chorego 

Z okazji Światowego Dnia Chorego  wolontariusze Szkolnego Koła Caritas z naszej szkoły, Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie i Szkoły Podstawowej nr 3 w Chełmie  wraz z opiekunami odwiedzili chore dzieci w chełmskim szpitalu. Każde dziecko otrzymało upominek. Ponadto uczniowie z naszej placówki w ramach realizacji zagadnień dotyczących praw dziecka przedstawili bajkę pt. "Czerwony Kapturek". Bajkę przygotowały uczennice pod opieką Pani Wandy Pawluk.

 

Dzień Języków Obcych w ZSGiH

19 lutego 2018 roku po raz drugi w naszej szkole odbył się Dzień Języków Obcych. Tym razem tematem przewodnim uroczystości było Święto Zakochanych - Walentynki. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali skecze, a także informacje o Walentynkach w nauczanych w naszej szkole językach. Nie zabrakło również piosenek o tematyce walentynkowej zaśpiewanych w językach obcych. Celem Dnia Języków Obcych jest zachęcenie młodzieży do nauki języków obcych oraz zapoznanie ich z tradycja i kulturą innych krajów takich jak Wielka Brytania, Niemcy, Rosja, Francja. Skecze zaprezentowali Michał Kasperkiewicz (2ct) i Dawid Czyż (2az), Olga Przymirska (4ht) i Klaudia Szwarc (4ht). Informacje o Walentynkach w obcych językach zaprezentowały Karolina Wegiera (4dt), Angelika Stopa (2at) i Rita Sakharuk (2ct). Piosenki zaśpiewały: Julianna Iwaniuk (1ft), Angelika Stopa (2at), Patrycja Handzel (2at), Karolina Skibińska (2ht), Valeria Cherniak (2ct) i Angelika Dzida (1kz).
Uroczystyość poprowadził Bartłomiej Kiciak z klasy 3 at. Imprezę przygotowała Pani Katarzyna Oliwiak.

Zapraszamy do galerii

"Mój Walenty rozdaje same zdrowe prezenty" 

W dniu 14 II 2018 szkoła uczniowie przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji "Mój Walenty rozdaje same zdrowe prezenty", zorganizowanej pod patronatem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chełmie. Celem akcji było propagowanie zdrowego stylu życia i odżywiania się młodzieży. Uczennice: Magdalena Dudek z 2at i Weronika Borucka z 1cz przygotowały w bibliotece wystawkę książek i kartek walentynkowych. 
Akcję w szkole zorganizowały panie Wanda Pawluk (pedagog) i Anna Berbecka (bibliotekarz).

 

Urodziny miasta

19.01.2018 r. uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich mieli zaszczyt uczestniczyć w przygotowaniach i obsłudze bankietu uświetniającego obchody 626. Rocznicy Urodzin Miasta. Uroczystość miała miejsce w Chełmskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti. Znajomością zasad obsługi uczestników przyjęcia mogli poszczycić się wybrani uczniowie z klas: 1ht i 3 ht (technik hotelarstwa), 1ct, 2at i 3bt (technik żywienia i usług gastronomicznych) oraz 2az i 3az (cukiernik i kucharz). O wysoki poziom i sprawny przebieg prac zadbały Pani Iwona Prończuk i Pani Joanna Juszczak. 

 

Jesień w fotografii

23 stycznia 2018 r. rozstrzygnięto szkolny konkurs fotograficzny „Jesień w fotografii”.  Jury w składzie: Pani Marzena Nowosad i Pani Anita Szwec dokonało oceny przysłanych prac i wyłoniło zwycięzców.

Nagrody:
I miejsce Daria Musel  klasa 2at
II miejsce Patrycja Bartoszuk   klasa 2ft
III miejsce Bartłomiej Falicki  klasa 3at
 
Wyróżnienie:
Szponar Paulina  klasa 3ct

Pani wicedyrektor Aneta Starczewska  wręczyła uczestnikom konkursu nagrody i dyplomy.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, nagrodzonym gratulujemy.
Konkurs zorganizowały: Pani Marzanna Stus i Pani Małgorzata Miszczak

 

Wizyta w Manii Skakania

16 stycznia 2018 r. klasa 2at odebrała nagrodę wygraną w konkursie organizowanym przez Kurier Lubelski  na SUPER KLASĘ. Była to wizyta  w pierwszym parku linowym i trampolinowym w Lublinie „Manii Skakania”. Uczniowie przez dwie godziny aktywnie korzystali z trampolin, basenu z gąbkami, trampolinowego boiska do siatkówki i zbijaka. Wszyscy świetnie się bawili, wyszli zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

Wizytę w Mani Skakania poprzedziło zwiedzanie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie pani przewodnik zapoznała nas z historią obozu oraz dramatycznymi losami jego więźniów.

 

Wyjazd był dla wszystkich doskonałą lekcja historii oraz miło i aktywnie spędzonym czasem. Uczniowie podróżowali pod opieką Pani Marzeny Nowosad i Pani Marzanny Stus.

 

Spotkanie opłatkowe

Uczniowie klas: 2at i 3 bt (technik żywienia i usług gastronomicznych), 3ht i 2ht (technik hotelarstwa) oraz 2 az (kucharz) pod opieką Pani Iwony Prończuk i Pani Joanny Juszczak, w dniu 21.12.2017 r. uczestniczyli w przygotowaniu spotkania opłatkowego w Urzędzie Miasta. Odświętny charakter bankietu można było dostrzec we wszystkich szczegółach: nakryciu, dekoracji i kolorystyce stołu, estetyce przygotowanej zastawy stołowej, uroczystym menu. Młodzież wyniosła cenne wskazówki do przyszłej pracy zawodowej, a efekty ich pracy w pełni zasługują na docenienie i pochwałę. 

 

 

Przyjęcie wigilijne

Wybrani uczniowie z klas: 1ct, 1ht, 2at, 2az raz 3ht w dniu 15.12.2017 r. uczestniczyli w przygotowaniu bankietu wigilijnego w Klubie Wojskowym. Nakrycie stołów, ich dekoracja oraz menu w pełni nawiązywały do tradycji świątecznego przyjęcia. Uczniowie pracowali pod opieką Pani Ewy Mąki i Pani Joanny Juszczak. Ich umiejętności i profesjonalizm zaowocowały sprawną i efektywną organizacją przyjęcia. 

 

Warsztaty kulinarne

30   listopada 2017 r. w ZSGiH w sali nr 22 odbyły się warsztaty kulinarne dla uczniów drugiej klasy Gimnazjum nr 1 z Chełma. Zajęcia zostały przeprowadzone w języku angielskim pod hasłem „Owoce zamiast słodyczy”. Warsztaty prowadzili uczniowie klasy III bt  Adwent Weronika, Kolano Łukasz, Łatka Katarzyna i Sadowska Urszula.

Celem warsztatów było podniesienie świadomości uczniów na temat prawidłowego odżywiania i właściwych nawyków żywieniowych, rozwijanie kompetencji językowych uczniów oraz rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania językiem angielskim. Uczniowie gimnazjum słuchając poleceń w języku angielskim, przygotowywali sałatki owocowe.

Warsztaty zorganizowała Pani Monika Emerla w ramach działań programu „Szkoła promująca zdrowie”.

   

 

 

Chełmianie czytają Pismo Święte

13 grudnia 2017 r. uczniowie klas 1ht, 2ft, 3ct pod opieką Pani Marzanny Stus, Pani Kamili Tunickiej i Pani Renaty Winiarczyk wzięli udział w V edycji czytania całej Biblii.  Lektura Pisma Świętego miała miejsce w Kościele Baptystów i była okazją do pogłębienia wiedzy na temat dziejów Izraela i jego relacji z Bogiem.

 

 

4 Międzynarodowe Targi Dni Alergii i Nietolerancji Pokarmowej

2 grudnia 2017 roku uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Tematem przewodnim były 4 Międzynarodowe Targi Dni Alergii i Nietolerancji Pokarmowej oraz 4 Międzynarodowe Targi ECORGANICA ECO/ORGANIC/VEGE w Nadarzynie. To jedyne w Polsce wydarzenie, obejmujące kompleksowo wszystkie obszary tematu alergii i nietolerancji pokarmowej. Targi były świetną okazją do zapoznania się ze zdrową żywnością oraz innymi produktami dla alergików. Prezentowano żywność wegańską i wegetariańską, a także żywność bezglutenową, żywność bez laktozy oraz produkty dietetyczne. Przedstawiano zarówno podstawowe produkty spożywcze, jak i ekologiczne suplementy diety, zdrowe i dietetyczne słodycze oraz ekologiczne dania gotowe. Podczas targów uczniowie mieli okazję uczestniczyć w prelekcjach wygłoszonych przez autorytety świata nauki, m.in.: dr. n.med. Wojciecha Ozimek, dr. n.med. Marię Bortel – Badurę, dr. n.med. Annę Bochenek – Mularczyk, lek. med. Michała Mularczyka, dr. n.med. Piotra Dąbrowieckiego, dietetyka klinicznego Magdalenę Dorko – Wojciechowską, dietetyka Bożenę Kropkę. Dariusz Tymochowicz  uczeń klasy 3 at otrzymał książkę „Dieta w chorobach autoimmunologicznych” pod redakcją Mirosławy Gałęckiej w losowaniu uczestników wykladów. Uczniowie zobaczyli ofertę producentów zdrowej żywności, sklepów z żywnością bio oraz produktami ekologicznymi i wegańskimi, a także usłyszeli porady dla wegan, wegetarian oraz wszystkich zainteresowanych zdrowym odżywianiem. Podczas targów kucharze z fundacji „Lubelscy Kucharze Dzieciom” przeprowadzali pokazy live-cooking. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość spróbowania potraw przygotowanych przez czołowych szefów kuchni, między innymi: Jeana Bosa, Kevina Aistona, Dorotę Bęczkowską, Jakuba Wolskiego, Krzysztofa Malinowskiego, Małgorzatę Augustyn, Roberta Joachimiak-Szpindę i wielu innych. Pobyt w stolicy zakończył się wizytą w Warszawskim Centrum Informacji Turystycznej oraz spacerem po Warszawie z wirtualnym przewodnikiem. Wyjazd zaplanowały, zorganizowały i sprawowały opiekę nad młodzieżą w czasie wycieczki: Pani Agnieszka Celińska, Pani Joanna Juszczak, Pani Iwona Prończuk.

 

100-lecie Szkoły Podstawowej nr 2

W dniu 24.11.2017 r. uczniowie ZSGiH kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych uczestniczyli w organizacji i obsłudze kelnerskiej bankietu zorganizowanego w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie w związku z obchodami 100-lecia istnienia szkoły.  Młodzież naszej szkoły kolejny raz udowodniła, iż umie pracować w zespole, potrafi sprostać nowym wyzwaniom i myśleć w sposób kreatywny. Uczniowie w pełni rozumieją, iż są to umiejętności niezbędne nie tylko podczas obsługi przyjęcia, ale i na wymagającym współczesnym rynku pracy. Dyrekcja oraz pracownicy SP nr 2 w Chełmie byli usatysfakcjonowani efektami współpracy i złożyli serdeczne podziękowania na ręce opiekunów uczniów: Pani Agnieszki Celińskiej oraz Pani Iwony Prończuk.

Wycieczki, które uczą

Dnia 24 listopada 2017 roku grupa młodzieży naszej szkoły z klas technik hotelarstwa i technik obsługi turystycznej uczestniczyła w wycieczce do Warszawy. Pierwszym punktem wyjazdu  było zwiedzanie trzech pięciogwiazdkowych ekskluzywnych hoteli, tj. MARRIOTT, SHERATON oraz THE WESTIN.  Znajdują się one w samym centrum miasta, oferują szeroki zakres usług dodatkowych oraz są doskonałą bazą wypadową  do zwiedzania stolicy Polski.
Następnie  uczniowie  uczestniczyli  w jednym z najważniejszych wydarzeń  turystycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, czyli  XXV Międzynarodowych Targach Turystycznych TT WARSAW, które dla branży turystycznej jest czasem podsumowań i  przygotowań do kolejnego sezonu.

Uczniowie naszej szkoły mieli  możliwość zapoznania się z atrakcjami oferowanymi przez różne kraje, które były prezentowane przez narodowe organizacje turystyczne i ambasady.

W godzinach wieczornych w drodze powrotnej  z Warszawy, mimo zmęczenia, wszystkim dopisywały humory.  Uczniowie podróżowali pod opieką Pani Joanny Juszczak, Pani  Ewy Mąki oraz Pani Renaty Winiarczyk. 

 

Wieczór XX

Dnia 1 grudnia 2017 r. uczniowie 1ft, 2ft, 3ct oraz 4dt, klas o profilu Technik Usług Fryzjerskich pod opieką nauczyciela przedmiotów zawodowych Pani Anny Łoś, uczestniczyli w przygotowaniach tancerzy do Ogólnopolskiego Spotkania z Tańcem Współczesnym , którego organizatorem było Stowarzyszenie Przyjaciół Tańca w Chełmie, Estrada Dziecięca.

Tym razem gośćmi Estrady Dziecięcej były: Szkoła Tańca Kieleckiego Teatru Tańca i Julia Polska, Pracownia Choreografii Akademii Muzycznej w Łodzi i Dawid Marzec. Nie zabrakło również gospodarzy, wystąpiła grupa Allegro, Allegretto, Slajd, Swing, Keep it up Estrady Dziecięcej. Wydarzenie miało miejsce w sali widowiskowej ChDK 1 grudnia 2017 o godzinie 18.00.

Ogólnopolskie Spotkania z Tańcem Współczesnym, "Wieczór XX" - patronatem objęła Pani Prezydent Miasta Chełma Agata Fisz, Projekt wsparty finansowo przez Urząd Miasta Chełm, patronat medialny:  Radio Bon Ton oraz Super Tydzień Chełmski.
14 osobowa grupa uczniów naszej szkoły uczesała blisko 80 tancerzy. Wydarzenia takie są doskonałą okazją do usprawniania posiadanych już umiejętności oraz nabywania nowych doświadczeń zawodowych naszych uczniów.

 

 

więcej zdjęć... Zapraszamy do Galerii

 

Nauka poprzez zabawę

Uczniowie klasy 1at, zgłębiając wiedzę nt. znaczenia żywienia dietetycznego w trakcie realizacji tematyki ujętej w programie innowacyjnym "Dietetyk i organizator imprez okolicznościowych", mają okazję do zobrazowania własnego spojrzenia na znaczenie diety dla zdrowia człowieka. Kolejnym przykładem na zaangażowanie młodzieży i ich zainteresowanie omawianą problematyką są plakaty przygotowane za pomocą komputera wg ich własnej wizji i kompleksowego spojrzenia na czynniki wpływające na dobry stan zdrowia. Ich wykonanie poprzedzone zostało wykładem dotyczącym diety podstawowej. 

 

 

Perły baroku

30 listopada 2017 r. klasa 3at zwiedziła pod opieka Pani Marzanny Stus interesującą wystawę w Chełmskim Muzeum poświęconą życiu, tradycjom i obyczajom Sarmatów. Uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę o kulturze epoki. Ekspozycja barokowych mebli, obrazów, strojów i przedmiotów codziennego użytku zmieniła wyobrażenia uczniów o sztuce barokowej.

 

 

 

 

 

SUPER  KLASA

Klasa 2at wzięła udział w konkursie "Kuriera Lubelskiego" na Super Klasę. Pierwszy etap zabawy polegał na głosowaniu przez Facebook'a, następnie głosy gromadziliśmy za pomocą SMS-ów. Za zgodą Pani Dyrektor samodzielnie upiekliśmy ciasta, które sprzedawaliśmy wraz z niepytajkami. Nasza akcja cieszyła się dużą popularnością, więc zorganizowaliśmy ją dwa razy, a zebrane pieniądze przeznaczyliśmy na konkursowe SMS-y. O podejmowanych działaniach opowiedzieliśmy w chełmskim Radiu Bon Ton.

Nasze zaangażowanie, życzliwość Pani Dyrektor i wsparcie wszystkich nauczycieli oraz bardzo wielu uczniów szkoły, naszych rodzin, przyjaciół i znajomych pozwoliły nam na zajęcie trzeciego miejsca. Łącznie zdobyliśmy 9415 głosów. Nagrodą będzie dla nas wizyta w „Manii Skakania” - pierwszym parku linowym i trampolinowym w Lublinie.
             Dziękujemy WSZYSTKIM za wsparcie i życzliwość.
                                                                            Uczniowie klasy 2at

PODSUMOWANIE TURNIEJU „MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE”

1 grudnia 2017r odbyło się podsumowanie XIV edycji turnieju „Młoda Krew Ratuje Życie”. Nasza szkoła, wśród ośmiu szkół ponadgimnazjalnych biorących udział w turnieju, uplasowała się na III miejscu. Pani Dyrektor Marta Mazurek odebrała nagrodę z rąk przedstawicieli Zarządu PCK.

Nasi krwiodawcy w okresie od 1 września 2016 do 22 czerwca 2017 oddali 34,55l krwi, bezcennego leku. Marlena Bystra  uczennica kl. 4at otrzymała Odznakę Honorowego Dawcy Krwi III Stopnia za oddanie 5 litrów krwi.
GRATULUJEMY!!

 

Światowy Dzień AIDS

1 grudnia 2017 odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego, realizowanego pod hasłem „Zakażenia wirusem HIV a zachowania ryzykowne wśród młodzieży”. Konkurs został zorganizowany we współpracy ze Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Chełmie. Wzięło w nim udział 92 uczestników. Wyróżnione prace zaprezentowano na wystawie w holu szkoły, najlepsze zostały nagrodzone dyplomami i upominkami. W czasie spotkania podsumowującego p. A. Bork  zapoznała młodzież z najnowszymi danymi dotyczącymi zakażeń wirusem HIV. Uzupełnieniem prezentacji była prelekcja przedstawiciela Policji  na temat zachowań ryzykownych wśród młodzieży i ich konsekwencji. Uczniowie wzięli też udział w ćwiczeniach symulacyjnych z alkogoglami  i narkogoglami.
Wszystkim uczestnikom i nagrodzonym GRATULUJEMY!

 

 

Święta już blisko ...

Uczniowie klasy 1cz pod opieką Pani Małgorzaty Miszczak w trakcie pracowni cukierniczej wykonywali piękne słodkości na Święta Bożego Narodzenia.

 

Zajęcia w Chełmskich Podziemiach Kredowych

15 listopada 2017 r. uczniowie z klasy 1ct technik obsługi turystycznej pod opieką Pani Ewy Maki i Pani Beaty Sienickiej zwiedzili jedyną w Europie kopalnię kredy pisanej - Chełmskie Podziemia Kredowe w ramach zajęć pilot wycieczek - innowacja pedagogiczna. Młodzież  wraz z przewodnikiem przeszła  oświetloną i zabezpieczoną  trasę  turystyczną o długości 2 kilometrów, zobaczyła  wiele ekspozycji archeologicznych i górniczych oraz  poznała historię  kopalni. Wiele emocji  wzbudziło spotkanie z Duchem Bieluchem oraz plastikowe nietoperze i pająk ptasznik wiszący nad głowami zwiedzających. Wyjście na zajęcia do Chełmskich Podziemi Kredowych  okazało się cennym doświadczeniem dla młodzieży naszej szkoły.

 

Nauka poprzez zabawę - gra terenowa

8 listopada 2017 r. klasa 1 ct  technik obsługi turystycznej w czasie zajęć  pilot wycieczek, realizowanych w ramach innowacji pedagogicznej, wzięła udział w grze terenowej po Chełmie. Ćwiczenia  pozwoliły uczniom  wykazać się orientacją w terenie, znaleźć najważniejsze ulice oraz poznać  największe zabytki  miasta. Mimo zimna wszyscy uczestnicy warsztatów  dobrze się bawili.  Zajęcia na świeżym powietrzu  przygotowały i przeprowadziły Pani Beata Sienicka  i Pani Ewa Mąka.

 

Szkolny etap Olimpiady Wiedzy o Turystyce

W szkolnym etapie Olimpiady Wiedzy o Turystyce, który odbył się  25 października 2017 r.  wzięło udział  35 uczniów z klasy  2ct, 3ct i 4bt. Piąta jubileuszowa olimpiada realizowana jest pod hasłem „Turystyka folklorystyczna - barwy regionu”. Naszą szkołę 4 stycznia 2018 r. na etapie okręgowym w Lublinie będą reprezentowały  dwie uczennice z klasy 4bt: ubiegłoroczna finalistka  etapu centralnego olimpiady Daria Bielak oraz Karolina Gieracz. Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w olimpiadzie. 
Darii i Karolinie życzymy dalszych  sukcesów. 

Akcja "Rzuć palenie razem z nami" 

 W dniu 16.11.2017 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w Ogólnopolskiej Akcji "Rzuć palenie razem z nami", której celem było zwrócenie uwagi na problem palenia papierosów i zachęcenie do aktywnego spędzania czasu wolnego bez nałogów. Młodzież miała możliwość zbadania pod czujnym okiem pracowników PSSE z Chełma ciśnienia krwi oraz poziomu CO2 w wydychanym powietrzu. Temat wzbudził duże zainteresowanie wśród uczniów, którzy w formie plakatów przedstawili swój krytyczny obraz nałogu.

Prace uczniów zostały wyeksponowane w dniu akcji, a najciekawsze z nich nagrodzone przez komisję konkursową, w skład której weszli pedagodzy szkolni, nauczyciele, wybrani uczniowie, szkolny koordynator programu prozdrowotnego.

Wyróżnienie oraz nagrody otrzymali:

 1. Dec Patrycja kl. 2at,
 2. Pasieczna Monika kl. 1at,
 3. Rusol Oleksandra kl. 1ct,
 4. Żerebecka Weronika kl. 2az,
 5. Petruk Weronika kl. 2ft,
 6. Chomicka Natalia kl. 2at,
 7. Żarski Patryk kl. 3at,
 8. Ogrodnik Aleksandra kl. 2at.
 9. Mazur Dominik kl. 3at,
 10. Głąb Karolina kl. 2at,
 11. Ukrainets Alona 1ct.  

Wszystkim autorom prac biorącym udział w akcji serdecznie dziękujemy i gratulujemy pomysłów. 

 

Szkolny etap Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej 

 W szkolnym etapie olimpiady hotelarskiej wzięło udział łącznie 50 uczniów z klasy 2 ht, 3ht i 4 ht. Komisja konkursowa w składzie: Pani Beata Sienicka, Pani Joanna Juszczak, Pani Ewa Mąka i  Pani Renata Winiarczyk, wyłoniła 2 laureatów: Dominikę Raczyńską z klasy 4 ht i Małgorzatę Petruk z klasy 3 ht, które uzyskały największą ilość punktów. Uczennice będą reprezentowały szkołę w dniu 8.01.2018 r. na etapie okręgowym w Warszawie.

W tym roku tematem przewodnim X OWH będą "Nietypowe obiekty hotelarskie".   Zadania testowe sprawdzające wiedzę uczniów z języka obcego zawodowego przygotowały: Pani Monika Emerla, Pani Monika Sapiaszko i Pani Katarzyna Oliwiak; z zakresu obsługi konsumenta Pani Barbara Struska; z branży hotelarskiej: Pani Renata Winiarczyk i Pani Joanna Juszczak.   Wszystkim uczniom dziękujemy za udział, a laureatkom  życzymy owocnej pracy w trakcie przygotowań i sukcesów w II etapie olimpiady. 

 

Gala Sportu Szkolnego 2017

10.11.2017 r. uczniowie klasy: 1ct (technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik obsługi turystycznej), 1ht(technik hotelarstwa) oraz 2at (technik żywienia i usług gastronomicznych), pod opieką Pani Ewy Mąki i Pani Joanny Juszczak, uczestniczyli w przygotowaniu i obsłudze bankietu zorganizowanego w ramach Gali Sportu Szkolnego w Zespole Szkół Ekonomicznych i Mundurowych im. Generała Władysława Andersa. 

Uczniowie klas turystycznych i hotelarskich, pod czujnym okiem doświadczonych koleżanek i kolegów, z dużym zaangażowaniem wykonywali czynności przygotowawcze związane z nakryciem stołów bielizną stołową, ich dekoracją i ekspozycją zastawy stołowej, jak i uczestniczyli w sprawnej obsłudze uczestników bankietu oraz pracach porządkowych po zakończonej uroczystości. 

Bankiet stał się doskonałą okazją do udoskonalenia posiadanych umiejętności uczniów oraz do zdobywania nowych doświadczeń, które w przyszłości z pewnością zaowocują wzrostem kompetencji zawodowych absolwentów. 

 

Konkurs na plakat 

Ogłaszamy konkurs na plakat dotyczący profilaktyki antynikotynowej w ramach Ogólnopolskiej Akcji

"Rzuć palenie razem z nami".   

Tematyka: profilaktyka i walka z nałogiem palenia.  

Format plakatu i technika - dowolna.  

Termin składania prac: 2 - 10 XI.  

Przewidziane atrakcyjne nagrody.   

Prace można składać u nauczycieli biologii, pedagogów szkolnych, koordynatora programu prozdrowotnego. Zostaną one wyeksponowane w dniu 16 XI podczas obchodów dnia uświetniającego akcję.

 

Dzień galowy w klasach technik hotelarstwa i technik obsługi turystycznej

W procesie kształcenia zawodowego podejmowane są liczne działania wspomagające rozwój każdego uczącego się stosownie do jego potrzeb i możliwości. Uczniowie przygotowujący się do zawodu technik hotelarstwa i technik obsługi turystycznej w dniach wyznaczonych przez nauczyciela przedmiotów zawodowych są zobowiązani podczas zajęć praktycznych (pracowni) do noszenia stroju galowego, co przyczynia się do  podnoszenia kultury osobistej młodzieży.

Pomysłodawczyniami działania są: Pani Beata Sienicka, Pani Ewa Mąka, Pani Joanna Juszczak, Pani Renata Winiarczyk.

 

 

PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ!

Idea Honorowego Krwiodawstwa

26 października 2017 roku klasy 3at, 3bt i 3ht wzięły udział w spotkaniu z zasłużonym chełmskim krwiodawcą p. Markiem Juraskiem. Młodzież poznała najważniejsze zasady honorowego krwiodawstwa oraz wysłuchała osobistych refleksji na temat możliwości pomocy osobom potrzebującym.

 

 

Święto Dyni w ZSGiH

Dzień 26 października obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych jako „Pumpkin Day”. W tym roku szkolnym obchody Święta Dyni w naszej szkole zorganizowały: p. M. Emerla, p. M. Sapiaszko, p. M. Nowosad. W ramach wspólnej zabawy ogłoszono  konkurs na najbardziej fantazyjnie, zabawnie i pomysłowo wyrzeźbioną dynię. Prace konkursowe uczniów można było podziwiać w piątek 27 października na holu szkoły. Głosami uczniów i nauczycieli zwycięską dynię przygotowały uczennice kl. III ht Joanna Olszak i Kinga Judczyc. Drugie miejsce zdobyła dynia wyrzeźbiona przez uczniów kl. IV ht Alberta Misztala   i Urszulę Stachurską. Natomiast trzecie miejsce zdobyła dynia przygotowana przez ucznia klasy I ht Pawła Olewińskiego. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez organizatorów.
Dziękujemy za  wspólną zabawę!!!

 

Miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej 2017

W dniu 16.10.2017 r. uczniowie klas technikum żywienia i usług gastronomicznych (1at, 1ct, 2at) oraz klas hotelarskich (1ht, 2ht, 3ht) uczestniczyli w pracach związanych z przygotowaniem i nakryciem stołów na bankiet uświetniający miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej w I LO im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie. Nadzór nad sprawnym przebiegiem czynności organizacyjnych, obsługą kelnerską oraz pracami porządkowymi pełniły Pani Agnieszka Celińska, Pani Joanna Juszczak oraz Pani Iwona Prończuk. Dla uczniów była to okazja do udoskonalenia umiejętności zawodowych i sposobność do zmierzenia się z nową sytuacją wymagającą kreatywnego i twórczego myślenia oraz umiejętnej współpracy w zespole. Efekty ich pracy zostały dostrzeżone i bardzo wysoko ocenione. Uczniowie z satysfakcją przyjmowali liczne podziękowania za efektywną pracę wykonywaną podczas bankietu.  Zdobyte doświadczenie z pewnością przyda się im w przyszłej pracy zawodowej.

Udział w projekcie "Start do Kariery"

W ramach realizacji projektu „Start do Kariery”  dnia 24 października  odbyły się „Warsztaty z doradztwa zawodowego, kompetencji przyszłości” prowadzone przez p.  Agnieszkę Szefer –Trela  z Krakowa. Brali w nich udział uczniowie klas 3 bt,  3 ct, 3 az i 4 bt, którzy byli bardzo zainteresowani zaproponowana formą pracy na warsztatach opartą na najnowocześniejszych technologiach informacyjnych dostępnych przez Internet. 

  

 

KONKURS MISTRZ HOTELARSTWA

Zachęcamy do udziału w szkolnym konkursie na najlepszego ucznia w zawodzie technik hotelarstwa, który odbędzie się  28.10.2017 roku.

Laureaci zdobędą tytuł Mistrza Hotelarstwa  i będą reprezentować szkołę podczas OLIPIADY WIEDZY HOTELARSKIEJ w Warszawie.
 
Organizatorzy:
p. Beata Sienicka
p. Ewa Mąka
p. Joanna Juszczak
p. Renata Winiarczyk

 

IX Ogólnopolski Tydzień Kariery w ZSGiH

W ramach obchodów IX Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery doradca zawodowy pani Marzena Niezgoda w dniach 16.10.2017r. i 18.10.2017r. zorganizowała warsztaty „Pewnym krokiem do kariery”, które poprowadziły pani Barbara Sieduszewska i Małgorzata Wójcik z Centrum Planowania i Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy Filia w Chełmie. W warsztatach uczestniczyli uczniowie klas: 4ht, 4at, 3ct i 3 ht.

 

 

Konkurs fotograficzny „Jesień w fotografii”

Regulamin II Konkursu Fotograficznego
dla uczniów ZSGiH w Chełmie

 I. Założenia ogólne:
Organizatorem konkursu jest ZSGiH w Chełmie.
Konkurs skierowany jest do uczniów naszej szkoły.
 II. Cel konkursu:
Celem konkursu jest stworzenie zbioru zdjęć, które pokażą piękno jesieni oraz zachęcą młodzież do rozwijania pasji fotograficznych.
 III. Założenia szczegółowe:
1.    Tematem przewodnim konkursu są jesienne krajobrazy.
2.    Zdjęcia na konkurs należy przesyłać na adres e-mail mastus44@wp.pl  w okresie od dnia 19 października 2017 r.  do 9 grudnia 2017 roku.
3.    Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 18 grudnia 2017 roku.
4.    Przedmiotem konkursu są samodzielnie wykonane prace fotograficzne, które nie były wcześniej publikowane.
5.    Nadesłane prace należy opisać  (imię i nazwisko autora, klasa).
6.    Jedna osoba może zgłosić na konkurs 2 fotografie.
7.    Przesłane prace nie będą zwracane.
8.    Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną opublikowane na stronie internetowej ZSGiH.
9.    Wzięcie udziału w konkursie oznacza zgodę Uczestnika na warunki konkursu określone w Regulaminie.
 Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody.

Organizatorzy konkursu:
Małgorzata Miszczak
Marzanna Stus

 

Wycieczka do Rzeszowa i Łańcuta

Dnia 11 października 2017 roku  uczniowie z klas o profilu technik hotelarstwa i technik obsługi turystycznej pod opieką Pani Ewy Mąki, Pani Joanny Juszczak i Pani Renaty Winiarczyk mieli okazję zwiedzić port lotniczy Rzeszów – Jasionka. Początki lotniska sięgają II wojny światowej, kiedy w 1940 roku zbudowany został obiekt na potrzeby wojenne. Odbudowa zniszczonego w czasie wojny lotniska rozpoczęła się w 1949 roku. Obecnie lotnisko posiada jeden terminal pasażerski oddany do użytku w 2012 roku. Obecnie 4 linie lotnicze, PLL LOT, Ryanair, Lufthansa i Czech Airlines zapewniają regularne połączenia z Rzeszowa do Frankfurtu, Edynburga, Warszawy, Manchesteru, Londynu (lotniska w Stansted i Luton), Bristolu, East Midlands, Dublina oraz Oslo.

Młodzież wraz z opiekunkami zapoznała się z procedurą odprawiania pasażerów na lotnisku oraz brała udział w kontroli bezpieczeństwa, podczas której każdy przeszedł przez bramkę i prześwietlany został jego bagaż. Następnie odbyło się spotkanie z pracownikiem straży pożarnej, który interesująco opowiadał o służbie i o zagrożeniach, jakie mogą wystąpić na lotnisku. Mieliśmy okazję brać udział w pokazie samochodów strażackich i prezentacji nowoczesnego sprzętu pożarniczego. Widzieliśmy również moment kołowania i startu samolotu.

Następnym punktem programu było zwiedzanie zamku w Łańcucie, który jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej  arystokracji.

Wszyscy, chociaż zmęczeni, wrócili zadowoleni i bogatsi w nową wiedzę i doświadczenia.

  

Zapraszamy do Galerii...

Dzień Edukacji Narodowej

13.10.2017 r. w naszej szkole miała miejsce uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą przybyli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, emerytowani pracownicy szkoły, rodzice oraz uczniowie. 
Na początku Pani Dyrektor Marta Mazurek złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom i emerytom naszej szkoły. Następnie wręczyła Nagrody Dyrektora nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym placówki za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze oraz zaangażowanie w życie szkoły. Później słowa wdzięczności do zebranych pedagogów skierowali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Karolina Wegiera,  przewodnicząca US, wręczyła nagrody pedagogom, którzy zwyciężyli w konkursie zorganizowanym przez uczniów na Miss i Mistera Nauczycieli ZSGiH.  W imieniu Rady Rodziców serdeczne życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły złożył przewodniczący Pan Wiesław Rudnicki.
Następnie uczniowie klas 3at, 2ft, 1ft, 1kz przygotowani przez Panią Marzannę Stus zaprezentowali uroczysty program artystyczny, który dostarczył wszystkim zebranym wielu wzruszeń.

  

Zapraszamy do Galerii...

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej nagranej przez Renatę Nowosad

 

 

 

Lapbooki o Chełmie

 

Atrakcje turystyczne, miejsca pracy i odpoczynku widziane oczami grupy uczniów klasy II ct. Duch Bieluch zaprasza do zwiedzania miasta i czytania krótkich tekstów z historii zabytkowych miejsc. Ciekawa lekcja przygotowana przez panią prof. Renatę Winiarczyk.

 

Dzień Dawcy Szpiku Kostnego

12.10.2017r w naszej szkole odbyło się podsumowanie akcji informacyjno – edukacyjnej „#Komórkomania”, którą organizowaliśmy  we współpracy z fundacją DKMS - pokonajmy nowotwory krwi. Kampania edukacyjna trwała 10 dni, obejmowała szkolenie wolontariuszy, wykonanie gazetki informacyjnej, rozwieszenie plakatów, przedstawienie prezentacji nt. dawstwa komórek macierzystych, zamieszczenie podstawowych informacji na stronie internetowej szkoły i portalach społecznościowych. Do udziału w akcji zaprosiliśmy rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły.

Nasi wolontariusze zarejestrowali 32 potencjalnych dawców komórek macierzystych  wśród, których byli pełnoletni uczniowie ZSGiH i nauczyciele.

Dziękujemy wszystkim za rejestrację!

 

 

 

DZIEŃ DAWCY SZPIKU KOSTNEGO W ZSGiH

#KOMÓRKOMANIA - to moda na ratowanie czyjegoś życia…..

Zapraszamy nauczycieli, pracowników i wszystkich pełnoletnich uczniów do zarejestrowania się w bazie niespokrewnionych dawców komórek macierzystych.

Rejestracja odbędzie się 12.10.2017r w godz. 9.00-15.00 w bibliotece ZSGiH.

 (Informacje jak zostać dawcą znajdują się w zakładce: Działania Prozdrowotne)

Powiadom i zaproś swoich rodziców i znajomych!!!!

„i Ty możesz uratować komuś życie…”

ORGANIZATORZY

 

Międzynarodowa konferencja w Łucku

Nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w międzynarodowej konferencji dotyczącej kształcenia zawodowego, która odbyła się 20 września br. w Łucku na Ukrainie. Nasi pedagodzy przedstawili reprezentantom ukraińskich, estońskich oraz niemieckich techników i szkół zawodowych osiągnięcia edukacyjne ZSGiH, rodzaje podejmowanej współpracy z pracodawcami oraz sposoby i warunki korzystania z finansowego wsparcia ze środków Unii Europejskiej.

 

Uczestnictwo w konferencji zaowocowało wymianą cennych zawodowych doświadczeń, zacieśnieniem współpracy ze szkołą zawodową w Nowowołyńsku oraz nawiązaniem nowych kontaktów z tego typu placówkami z Ukrainy, Estonii i Niemiec.

W konferencji uczestniczyli Pani Beata Sienicka, Pani Kamila Tunicka, Pan Tomasz Gwiazda.

 

33 Pielgrzymka Maturzystów

30.09.2017 roku czterdziestu siedmiu maturzystów  z naszej szkoły  pod opieką Pani Beaty Sienickiej, Pani Jolanty Kwapisiewicz, Pani Marzeny Nowosad, Pani Renaty Winiarczyk i ks. Przemysława Ruszniaka wyruszyło na 33 Pielgrzymkę Maturzystów. Tam u stóp Matki Bożej brali udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej i uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem ks. biskupa Stanisława Budzika. Młodzi  zawierzyli swoje życie Maryi, modlili się o mądrość w podejmowaniu życiowych decyzji, o pomyślność podczas matury i egzaminów zawodowych. W modlitwie pamiętali też o swoich najbliższych.

 

 

Wycieczka zawodoznawcza do Chełmskiego Ośrodka Informacji Turystycznej i Hotelu Kamena  

 27 września jest Światowym Dniem Turystyki ustanowionym w 1979 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Turystyki. W tym dniu uczniowie ZSGiH z klas:1ct - zawód technik obsługi turystycznej i 2ht -technik hotelarstwa, pod opieką Pani Renaty Winiarczyk i Pani Joanny Juszczak, odwiedzili Chełmski Ośrodek Informacji Turystycznej mieszczący się przy ul. Lubelskiej 63. Zgodnie z tematyką tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki - „Zrównoważona turystyka - narzędzie rozwoju” młodzież miała okazję do poznania roli turystyki we współczesnym świecie. 
 Dzięki życzliwości pracowników uczniowie poznali zadania Informacji Turystycznej,  w szczególności: 
- sposoby udzielania informacji, 
- realizację wydawnictw turystycznych, 
- promocję turystyczną Chełma, 
- oznakowanie turystyczne miasta,
- pośredniczenie przy organizowaniu usług przewodnickich po Chełmie i najbliższej okolicy, 
- sprzedaż pamiątek regionalnych i wydawnictw turystycznych.
 
Następnie uczniowie klasy hotelarskiej pod opieką Pani Joanny Juszczak udali się do Hotelu Kamena, znajdującego się przy ul. Armii Krajowej 50. Pracownicy zapoznali ich szczegółowo ze strukturą organizacyjną i zakresem obowiązków pracowników recepcji, wymaganiami i niezbędnymi kwalifikacjami, wyposażeniem stanowisk pracy, procedurami rejestracji gości w hotelu, obsługą grup wycieczkowych oraz zasadami naliczania należności za pobyt w hotelu.  Następnie uczniowie udali się do jednostek mieszkalnych (pokoi: studio, lux, ekonomicznych, standard), poznali ich wyposażenie i aranżację wnętrz. 
 Odbyta wycieczka zawodoznawcza stała się okazją do poszerzenia wiadomości i umiejętności uczniów w zakresie działania branży turystyczno-hotelarskiej. 

 

 

Zajęcia edukacyjne w bibliotece szkolnej

W dniach 19-20 września uczniowie klasy II ft uczestniczyli w czterogodzinnych zajęciach edukacyjnych w bibliotece szkolnej. Tematem przewodnim była cyberprzemoc. Uczniowie obejrzeli film o tej tematyce w Internecie (https://www.cda.pl/video/663899d1). Po projekcji nawiązała się dyskusja wokół filmu i problemu cyberprzemocy wśród młodzieży. Zachęceni uczniowie wykonali prace plastyczne o podanej tematyce – patrz: zdjęcie.
Zajęcia przeprowadzili Anna Berbecka i Wojciech Dyczko.

 

 

Sprzątanie świata 2017

15 września 2017 r. nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do akcji „Sprzątanie świata 2017”. Uczniowie z klas 1ct i 2at pod opieką nauczycieli Pani Ewy Mąki  i Pani. Agnieszki Celińskiej uprzątnęli  Park Miejski oraz skwer przy ulicy Żarnowskiego.

 

 

 Biesiada integracyjna dla Seniorów

W dniu 14.09.2017 r. uczniowie ZSGiH z klas: 2at (technik żywienia i usług gastronomicznych), 2ht i 3ht (technik hotelarstwa), 2az (kucharz), pod opieką Pani Iwony Prończuk i Pani Joanny Juszczak, uczestniczyli w obsłudze przyjęcia cateringowego zorganizowanego z inicjatywy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Miejscem organizacji biesiady integracyjnej dla Seniorów był Dom Pobytu Dziennego w Chełmie. Młodzieży powierzono następujące obowiązki: przygotowanie nakrycia i dekorację stołów dla przybyłych uczestników, serwowanie przygotowanych dań z uwzględnieniem zasad obsługi, podawanie napojów zimnych i gorących, prace porządkowe po zakończeniu bankietu. Tym wszystkim czynnościom towarzyszyły uśmiechy i satysfakcja z możliwości uczestniczenia w obsłudze gości. Uczniowie nabyli cenne umiejętności związane z obsługą uroczystości plenerowej. Organizatorzy wyrazili wdzięczność za zaangażowanie i wysoki poziom obsługi uczestników przyjęcia.

 

Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego 2017

2 września 2017 r. uczestniczyliśmy w Narodowym Czytaniu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego na Placu Łuczkowskiego. Następnie z przyjemnością kontynuowaliśmy czytanie dramatu w naszej szkole. „Wesele. Dramat w trzech aktach” to najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego. Dzieło powstało na kanwie autentycznego wydarzenia: wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 r. w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków, a w języku polskim ukazało się ponad 120 jego wydań.