| Projekty |

logo1 logo2

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Chcemy umieć więcej - wzrost kompetencji zawodowych kluczem do sukcesu

Podsumowanie projektu 6.06.2012

Projekt „Chcemy umieć więcej – wzrost kompetencji zawodowych kluczem do sukcesu” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki realizowany był w naszej szkole od sierpnia 2010 roku a zakończy się w lipcu 2012 roku.

Streszczenie projektu

Celem ogólnym projektu było odpowiednie przygotowanie uczestników projektu do potrzeb rynku pracy ze szczególnym uwzględnieniem możliwości samo zatrudnienia oraz podniesienie ich kompetencji kluczowych.

Cele szczegółowe projektu:

• uzyskanie dodatkowych umiejętności zawodowych,

• kształtowanie nawyków zdobywania wiedzy z zastosowaniem najnowszych osiągnięć techniki,

• podniesienie kompetencji językowych ze szczególnym uwzględnieniem języka zawodowego,

• włączenie pracodawców w proces kształcenia zawodowego poprzez uatrakcyjnienie i popularyzowanie różnorodnych form przyszłej pracy zawodowej,

• zwiększenie motywacji do działania i zaufanie we własne siły,

• współpracę szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe z pracodawcami i instytucjami rynku pracy służącą podnoszeniu kwalifikacji zawodowych uczniów jako przyszłych absolwentów i wzmacnianie ich zdolności do zatrudnienia (w tym zwłaszcza w zakresie praktycznych form nauczania-staże i praktyki).

Projekt adresowany był do uczniów klas I-IV technikum w zawodach: kucharz, kelner, hotelarz, technik żywienia i gospodarstwa domowego, technik organizacji usług gastronomicznych i technik obsługi turystycznej oraz do uczniów klas III zasadniczej szkoły zawodowej w zawodzie cukiernik, tj. 300 uczniów,

Kółka językowe - celem zajęć było wzbogacenie fachowego słownictwa zawodowego oraz poprawa umiejętności komunikacji interpersonalnej. Zajęcia dotyczyły 3 języków:

• język niemiecki - zajęcia pozalekcyjne - po 30 h zajęć dla 4 grup (1 grupa w semestrze) 10 osobowych, raz w tygodniu 2 h,

• język angielski - zajęcia pozalekcyjne - po 30 h zajęć dla 4 grup (1 grupa w semestrze) 10 osobowych, raz w tygodniu 2h,

• język rosyjski - zajęcia pozalekcyjne - po 30 h zajęć dla 4 grup (1 grupa w semestrze) 10 osobowych, raz w tygodniu 2 h.

Warsztaty informatyczne z elementami rachunkowości - zajęcia pozalekcyjne, miały na celu przybliżenie tematyki związanej z zakładaniem i prowadzeniem firmy z uwzględnieniem obsługi prostego programu finansowo - księgowego. Dały uczniom możliwość nabycia umiejętności tworzenia stron WWW i ich wykorzystania dla promocji własnej firmy, pozwoliły na uzyskanie informacji odnośnie sposobów promowania własnej firmy oraz zasad funkcjonowania małego przedsiębiorstwa. Zajęcia odbywały  się w 4-ech  10-osobowych grupach w wymiarze 30 h informatyki (1 grupa w semestrze).

Zajęcia z przedsiębiorczości dla uczestników zajęć pozalekcyjnych w wymiarze 5 h na grupę, mające na celu wskazanie instytucji mogących wesprzeć finansowo osoby podejmujące własną działalność gospodarczą oraz przedstawienie procedur zakładania działalności.

Warsztaty „Przekąski i desery jako dania cateringowe” - zajęcia pozalekcyjne dla 80 uczniów (8 grup po 10 osób) 12 spotkań w semestrze po 3 h prowadzone były równolegle w dwóch grupach. W trakcie zajęć uczniowie poznali potrawy najczęściej sporządzane przez firmy cateringowe, sposoby ich serwowania a także zasady obsługi gości podczas imprez okolicznościowych.

Warsztaty turystyczne - zajęcia pozalekcyjne; zajęcia  odbywały się 2 razy w miesiącu w wymiarze 2h dla 2 grup 10-osobowych, łącznie uczestniczyło 20 osób (każda grupa na rok szkolny). W trakcie zajęć uczniowie nabyli umiejętności związane z prowadzeniem dokumentacji niezbędnej podczas organizacji wypoczynku oraz poznali atrakcyjne sposoby zorganizowania czasu dla turystów. Dodatkowo zostały im przybliżone atrakcje turystyczne regionu i kraju. W trakcie wycieczek w praktyce poznali obowiązki organizatora wypoczynku.
Warsztaty cukiernicze - zajęcia pozalekcyjne -„Dekoracja ciast okolicznościowych” dla klas zsz: cukiernik. W zajęciach wzieło udział 40 uczniów (4 grupy po 10 osób) od 3 do 12 spotkań w semestrze (1 grupa w semestrze).

Współpraca z pracodawcami obejmowała:

• współpracę z zakładami gastronomicznymi celem skierowania uczniów na praktyki zawodowe: 5 tygodni dla 4 grup 10 osobowych,

• współpracę z hotelami na terenie kraju obejmującą odbycie przez młodzież praktyk zawodowych: 4 tygodnie pod opieką pracowników hotelu - 2 grupy 10 osobowe,

•  współpracę z biurami turystycznymi polegająca na skierowaniu do biur turystycznych młodzieży na praktyki zawodowe: 6 tygodni pod opieką pracowników biura -2 grupy 10 osobowe,

• współpracę z przedsiębiorcami branży gastronomicznej polegającą na wizytach w zakładach prowadzących działalność cateringową celem uczestniczenia w pokazie przygotowania wybranych potraw przez pracownika zakładu dla uczestników warsztatów „Przekąski i desery jako dania cateringowe” - 8 grup po 10 osób - jedno spotkanie na grupę w wymiarze 3 h,

• organizację pokazu zdobienia ciast okolicznościowych bitą śmietaną i karmelem przez mistrza w zawodzie dla uczestników zajęć - „Dekoracja ciast okolicznościowych”,

• wycieczkę zawodoznawcza na "Targi wyposażenia hoteli i gastronomii" dla uczniów klas o profilu technik hotelarstwa i zawodów gastronomicznych mająca na celu zapoznanie z bazą hotelową wysokiej klasy ,ofertą wyposażenia hoteli a także uczestnictwo w prezentacji stołu bankietowego przygotowanego do serwowania bufetu śniadaniowego dla gości hotelowych. W trakcie wycieczki odbyły się zajęcia warsztatowe kształtujące umiejętności związane z obsługą konsumenta i gości hotelowych. W wycieczce uczestniczyło  42 uczniów (1 wycieczka w roku szkolnym). Wyjazd obejmował 2 noclegi oraz całodzienne wyżywienie i warsztaty.